Verhalen die mensen in de beweging brengen
Coen
vertelt je graag meer
Lees meer en meld je aan voor de webinar op 2 december om 10:00
Toen LICHT me vroeg of ik in gesprek wilde gaan met Onderwijsgroep Tilburg over deze opdracht, lagen er meteen twee stevige strategische vraagstukken op tafel. De eerste was de doorontwikkeling van het team Marketing en Communicatie. De tweede betrof de merkstructuur, inclusief een herpositionering van het volledige merkenportfolio.
“Geen kleine klus, want Onderwijsgroep Tilburg bestaat uit 21 scholen.”
Mijn eerste prioriteit was het team. In een organisatie met 1300 medewerkers en 13.000 studenten werkte een klein team van zes mensen keihard, maar dat werd niet altijd gezien. Door de hectiek van alledag verdwenen de lange lijnen uit beeld. Om het team klaar te maken voor de toekomst, bracht ik eerst de situatie in kaart. Wat doet de organisatie? Welke communicatiebehoeften zijn er? Hebben we de juiste kennis in huis? Zitten de mensen op de goede plek? En nog belangrijker: doen we wel de juiste dingen?
Met 25 jaar ervaring in het vak herken ik snel waar het knelt en waar kansen liggen. Mijn specialisatie is gedragsverandering. Daarnaast ben ik gecertificeerd coach. Ik combineer strategie en leiderschap, stuur op resultaat én werk aan samenwerking en plezier in het team.
Op basis van mijn analyse ontwikkelde ik een roadmap voor het team, opgebouwd rond drie pijlers: inhoud, mensen en proces. Elke pijler bevat bouwstenen, zoals een strategisch communicatieframe. Daarin staat de meerjarenstrategie van marketing en communicatie overzichtelijk op één pagina. Het team ontwikkelt zich de komende jaren van uitvoerend naar adviserend. Middelen maken is niet meer genoeg. We bouwen aan communicatie die invloed heeft en relaties versterkt. Alleen dan voegen we echt waarde toe.
Om dat te bereiken, moest het team ook naar zichzelf durven kijken. Welke talenten zijn er in huis? Hoe werken we samen? Ondanks de coronabeperkingen organiseerden we een aantal fysieke teamsessies. Want een team vorm je op de werkvloer, niet vanachter een scherm. In die sessies brachten we focus aan in de rollen en verantwoordelijkheden. Taken werden opnieuw verdeeld op basis van kwaliteiten en drijfveren. En dat werkte.
“Je zag het gebeuren: mensen kwamen in beweging en alles viel op zijn plek.”
Het team is inmiddels uitgebreid en bestaat uit strategen, communicatieadviseurs, projectmanagers en specialisten op het gebied van content, online marketing, redactie, social media, vormgeving, data-analyse, events en offline middelen. Daarmee zijn we steeds beter in staat om onze strategie tot uitvoering te brengen en bij te sturen waar nodig. We zijn er nog niet helemaal, want de formatie is nog niet compleet. Tegelijkertijd gaat het dagelijkse werk gewoon door. De crisiscommunicatie rondom corona, de werving van leerlingen, studenten en professionals – het vraagt allemaal aandacht.
Daarnaast blijven we bouwen aan het merk. Dat doen we creatief. Denk aan een publieksjaarverslag, de podcast ‘Lesstof met Ali B’, de talkshow Onderwijsgroep Tilburg Live en een studiekeuze-escaperoom. De druk is hoog. En dan is het een verademing om LICHT te hebben.
In zo’n fase van opbouw is het waardevol om te kunnen vertrouwen op een partij die meedenkt en handelt. We huren meerdere professionals in via LICHT, op operationeel en tactisch niveau. Joke Snelders stelde direct de juiste vragen en begreep precies wat we nodig hadden. Ze schakelde snel, kende het netwerk en het vak. Ze keek naar het vraagstuk en vertaalde dat naar kandidaten die echt pasten. Dat maakt LICHT anders dan andere bureaus.
Als ik zelf via LICHT op gesprek ga, is het eigenlijk altijd een goede match. En dat is essentieel bij interim-opdrachten. Je moet meteen kunnen schakelen en aan de slag. De professionals die we inhuren, stappen zonder aarzeling op de rijdende trein. Twee van hen begonnen in een periode waarin het drukker dan ooit was. En toch konden ze direct aan de slag. Dankzij de goede match én hun ervaring pakten ze meteen mooie projecten op, zoals een relatiedag voor honderden zakelijke partners, het jaarverslag, een nieuwe mediastrategie en de doorontwikkeling van de website.
“Nu het team bijna compleet is, kan ik mijn aandacht verleggen naar het strategische vraagstuk rondom merkstructuur. Het beeld dat de organisatie naar buiten uitstraalt, moet beter gaan passen bij de inhoud en de ambitie. Onderwijsgroep Tilburg zit vol mooie ontwikkelingen. Dat mag meer gezien worden. Ik ben blij dat ik daaraan mag bijdragen, samen met een team dat groeit en een organisatie die lef toont.”
En dat alles dankzij LICHT. Ze kijken verder dan de opdracht alleen. Ze begrijpen hoe het werkt
Alex